Stomatologiczne FAQ dla Polaków

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/minimalistyczna-i-kreatywna-fotografia-stomatologiczna-do-celow-reklamowych-1-scaled.jpg

Ile zębów ma człowiek?


Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile szczegółów i skomplikowanych elementów składa się na nasz uśmiech. Dla większości osób jest to informacja, którą znają od dzieciństwa, ale warto czasem wrócić do podstaw. Człowiek dorosły ma 32 zęby. Właściwie, możemy podzielić je na różne grupy. Mamy cztery siekacze, które są odpowiedzialne za krojenie i rozdrabnianie jedzenia. Dwa kły pełnią funkcję chwytania i kruszenia pokarmów. Cztery przedtrzonowce i sześć trzonowców pomagają w mieleniu i trawieniu jedzenia. To niesamowite, jak różnorodne funkcje spełniają nasze zęby w procesie spożywania pożywienia i nie tylko. Co więcej, w naszym życiu mamy do czynienia nie tylko z zębami stałymi. W młodszych latach, przez okres dzieciństwa, mamy zęby mleczne. Ilość zębów mlecznych to 20, a ich układ jest nieco inny niż w przypadku zębów stałych. W tym przypadku mamy cztery siekacze, dwa kły i cztery trzonowce. Te zęby pełnią swoją rolę, pomagając dzieciom w procesie żucia pokarmów, a także w kształtowaniu mowy.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/mezczyzna-dotyka-policzka-i-krzywi-sie-z-bolu-spowodowanego-bolem-zeba-scaled.jpg

Co na ból zęba?


Ból zęba to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Jest wiele powodów, dla których ząb może boleć, począwszy od próchnicy, przez infekcje, aż po uszkodzenia mechaniczne. Kiedy ból się pojawi, zrozumiałe jest, że chcemy go jak najszybciej zniwelować. Jednak warto pamiętać, że lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, takie jak Ibuprofen czy Ketoprofen, mogą jedynie złagodzić ból na jakiś czas. Nie rozwiązują one problemu. Dlatego wizyta u stomatologa jest niezbędna. To on jest w stanie zidentyfikować przyczynę bólu i zaproponować odpowiednie leczenie, które nie tylko uśmierzy ból, ale także wyeliminuje jego źródło.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/dentysta-bada-pacjentki-z-odcieniami-zebow-scaled.jpg

Ile kosztuje wybielenie zębów?


Dążenie do pięknego uśmiechu to priorytet wielu osób. Jednym ze sposobów na poprawę wyglądu zębów jest wybielenie. Metoda nakładkowa, dostępna u stomatologa, to skuteczny sposób na uzyskanie białego uśmiechu. Jednak koszt tego zabiegu może być dla niektórych zaskoczeniem. Wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym kosztuje zazwyczaj około 1200 zł. To inwestycja w nasz wygląd i pewność siebie.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/dorosly-mezczyzna-pokazujacy-swoja-chorobe-przyzebia-przed-kamera-scaled.jpg

Jak wygląda mostek na zębach?


Mostek zębowy to zaawansowane rozwiązanie protetyczne, które pozwala na uzupełnienie brakujących zębów. Wydaje się, że jest to skomplikowany proces, ale można go w miarę prostym językiem opisać. Najpierw stomatolog spiłowuje zęby, które będą pełnić rolę filarów, czyli podpory mostka. Następnie na tych zębach umieszczane są korony, najczęściej wykonane z cyrkonu i pokryte porcelaną. Pomiędzy koronami znajduje się przęsło, które jest zębem zastępczym. To właśnie ono uzupełnia brakujący ząb. Cały proces jest precyzyjnie planowany i wykonywany, aby zapewnić pacjentowi estetyczny i funkcjonalny efekt.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/kobieta-w-zabiegu-wybielania-scaled.jpg

Jak wybielić zęby?


Wielu z nas marzy o białym uśmiechu, ale nie zawsze jesteśmy zadowoleni z koloru naszych zębów. Wybielenie zębów to skuteczny sposób na poprawę ich wyglądu. Najlepiej jest wybrać się do stomatologa i skorzystać z metody nakładkowej. W tym przypadku, stomatolog dostosowuje specjalne nakładki do kształtu twoich zębów. Nakładki te wypełniane są żelowym preparatem wybielającym, który jest bezpieczny dla zębów i dziąseł. Proces trwa kilka tygodni, ale efekty są zwykle zauważalne już po kilku dniach. To skuteczny sposób na uzyskanie białego uśmiechu.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/widok-z-gory-sztucznego-implantu-zeba-osadzonego-w-kosci-szczeki-3d-ilustracja-3d-scaled.jpg

Ile kosztuje implant zęba?


Implantacja zęba to skomplikowany i kosztowny zabieg, ale może być niezbędna, jeśli tracimy ząb. Cena implantu zależy od wielu czynników, w tym od miejsca, w którym przeprowadzana jest procedura i od materiałów użytych do wykonania implantu. Średnio koszt implantu zęba, który obejmuje zarówno śrubę implantu, jak i koronę, wynosi około 6000 zł. To duża inwestycja, ale implanty zębowe są trwałe i skutecznie przywracają funkcje i estetykę jamy ustnej.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/dentysta-wybielajacy-zeby-scaled.jpg

Na ile zębów zakłada się licówki?


Licówki to popularna metoda poprawy wyglądu zębów. Są cienkimi płatkami z porcelany lub kompozytu, które nakłada się na przednie powierzchnie zębów. Najczęściej zakłada się je na 6 górnych zębów, od prawego do lewego kła. Licówki są skutecznym rozwiązaniem, jeśli chcesz poprawić wygląd zębów, np. usuwając przebarwienia czy nierówności.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/problemy-stomatologiczne-mezczyzna-sprawdzajacy-zeby-i-wygladajacy-na-zaniepokojonego-scaled.jpg

Co wyciąga ropę z zęba?


Ropa z zęba to poważny problem, który może wiązać się z silnym bólem i infekcją. Wyciągnięcie ropy z zęba to zadanie dla dentysty. Specjalista oceni stan zęba i może przeprowadzić zabieg drenażu, który pozwoli na usunięcie ropy i złagodzenie bólu. Również konieczne będzie leczenie przyczyny infekcji, aby uniknąć nawrotu problemu.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/portret-pieknej-pacjentki-trzymajacej-aparaty-ortodontyczne-w-klinice-dentystycznej-scaled.jpg

Czy są nakładki na zęby, w których można jeść?


Jeśli chodzi o nakładki ortodontyczne, takie jak Invisalign czy aparaty ruchome, to nie są one przeznaczone do jedzenia. Są to nakładki ortodontyczne, które pomagają w korekcji zgryzu lub ustawieniu zębów. Nie są one dostosowane do jedzenia, a ich głównym celem jest komfort noszenia i niewidoczność. Natomiast protezy stomatologiczne, zarówno całkowite jak i częściowe, są przeznaczone do jedzenia. To one pozwalają na normalne spożywanie pokarmów i zachowanie funkcji układu pokarmowego.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/przyciety-mezczyzna-z-otwartymi-ustami-podczas-badania-zebow-w-gabinecie-stomatologicznym-scaled.jpg

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?


Po wyrwaniu zęba, organizm reaguje poprzez tworzenie skrzepu krwi, który pomaga w procesie gojenia. Skrzep ten nie odpada, ale zostaje stopniowo wchłonięty przez organizm. To ważny etap gojenia się rany po ekstrakcji zęba, ponieważ chroni ją przed infekcjami i przyspiesza proces gojenia.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/ludzkie-zeby-tworza-tarcze-zegara-na-niebieskim-tle-koncepcja-dentysty-metafora-medyczna-ujawniajaca-koncepcje-lekarza-dentysty-stomatologia-i-leczenie-renderowania-3d-scaled.jpg

Kiedy wychodzą zęby?


Proces wyrzynania się zębów to ważny etap w rozwoju dziecka. Mleczaki zaczynają wychodzić około 6 miesiąca życia, a zęby stałe zaczynają wychodzić między 6 a 8 rokiem życia. To indywidualny proces dla każdego dziecka, dlatego nie ma jednego ustalonego momentu, kiedy ząb wychodzi. Warto regularnie kontrolować rozwój zębów u swojego dziecka i konsultować się z pediatrą lub stomatologiem.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/male-usmiechniete-dziecko-z-dwoma-nowymi-zebami-na-bialym-tle-scaled.jpg

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?


Jeśli masz niemowlaka, który właśnie zaczyna wyrzynanie zębów, może to być fascynujący proces obserwacji. Pierwszym znakiem wychodzenia zęba jest zwykle spuchnięte dziąsło. Dla niemowlaka to czasem bolesne i irytujące. Następnie można zobaczyć niewielką białą krawędź wystającą z dziąsła. To właśnie początkowy etap wyrzynania się zęba. Warto pamiętać, że ten proces może być różny dla każdego dziecka, niektóre zęby wychodzą łatwiej, a inne są bardziej uciążliwe.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/plastikowa-podporka-implantu-zeba-pokazywana-przez-dentyste-scaled.jpg

Ile kosztuje implant zęba w 2023?


W 2023 roku cena implantu zęba może wahać się w zależności od lokalizacji i gabinetu stomatologicznego. Średnio jednak, można spodziewać się kosztów w okolicach 6000 zł. To ważna inwestycja w zdrowie jamy ustnej i estetykę uśmiechu.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/kobieta-dentysta-z-pacjentem-scaled.jpg

Czy implant zęba boli?


Sam proces implantacji zęba jest przeprowadzany w znieczuleniu, więc nie jest bolesny. Jednak po zabiegu, w czasie procesu gojenia, można odczuwać pewien dyskomfort. Zazwyczaj trwa to przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu. Warto przestrzegać zaleceń lekarza i stosować się do zaleceń odnośnie do leków przeciwbólowych, aby złagodzić ewentualny ból.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/sztuczna-szczeka-w-gabinecie-dentystycznym-scaled.jpg

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów?


W przypadku całkowitego braku zębów istnieje kilka opcji protetycznych. Jedną z nich jest proteza akrylowa osiadająca, która mocuje się na błonie śluzowej dziąseł. Jest to rozwiązanie, które może być stosunkowo szybko wykonane i stosunkowo niedrogie. Jednak jeśli szukasz bardziej trwałego i komfortowego rozwiązania, to warto rozważyć pracę na implantach, takie jak "All on 4" lub "All on 6". Te rozwiązania polegają na mocowaniu protezy na implantach, co daje stabilność i komfort noszenia. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/zblizenie-dloni-sprawdzajace-pysk-psa.jpg

Ile zębów ma pies?


Zęby naszych pupili są równie fascynujące jak nasze własne. Pies dorosły ma imponującą ilość 42 zębów. To aż 10 więcej niż u ludzi! Wśród zębów psa znajdziemy siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce, które różnią się od siebie kształtem i funkcją. Siekacze pomagają w rozrywaniu mięsa, kły służą do chwytania i trzymania pokarmu, a przedtrzonowce i trzonowce pomagają w mieleniu i rozdrabnianiu jedzenia.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/usmiechnieta-mloda-kobieta-z-aparatami-na-zebach-scaled.jpg

Ile kosztuje stały aparat na zęby?


Korekcja zgryzu przy użyciu aparatu stałego to inwestycja w piękny uśmiech i zdrowe zęby. Cena aparatu stałego może się różnić w zależności od lokalizacji i gabinetu stomatologicznego. Średnio jednak, koszt łuku aparatu stałego oscyluje od około 2500 zł do 5000 zł. Warto porozmawiać z ortodontą, aby omówić dostępne opcje i wybrać najlepiej dopasowany aparat do swoich potrzeb.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/dentysta-mierzy-model-plastikowych-zebow-z-suwmiarka-scaled.jpg

Ile kosztuje wstawienie zęba?


Wstawienie brakującego zęba może być realizowane na kilka sposobów. Jednym z nich jest implantacja zęba (patrz odpowiedź 7), która jest bardziej trwałym rozwiązaniem. Koszt implantu może wynosić około 6000 zł. Alternatywą jest dostawienie zęba do gotowej protezy, jeśli pacjent już takową posiada, co jest znacznie tańszą opcją, kosztującą około 200 zł. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń stomatologa.

Zdjecie: https://stomatologiarybnik.pl/wp-content/uploads/2023/10/faceless-samica-jedzenia-jogurt-scaled.jpg

Co jeść po wyrwaniu zęba?


Po wyrwaniu zęba ważne jest, aby dbać o odpowiednią dietę, która przyspieszy proces gojenia i nie podrażni rany. Najlepiej jest spożywać jedzenie zimne i płynne, które nie będzie nadmiernie obciążać obszaru po wyrwaniu zęba. Przykłady to lody, jogurty, koktajle owocowe czy zupy. Unikaj ostrej żywności, która może podrażnić ranę, oraz jedzenia, które jest zbyt gorące, ponieważ może prowadzić do krwawienia i opóźnić proces gojenia się rany.Gabinet stomatologiczny
Ul. Wiejska 1c
44-200 Rybnik
tel.: +48 (32) 434 60 40

Formularz kontaktowy